top of page

znáte jako

13. 6. až 29. 6. 25

Termín cesty

Délka cesty / pobytu

17 dnů

~ 68 000 Kč

Náklady účastníka

Ghami

Podpořená škola

CESTA

BENEFIČNÍ HIMÁLAJSKÁ VÝZVA CYKLISTICKÁ

Mustang – Dolpo, Nepál

Naše neziskovka začíná po podporovat nové školy v Himálaji. Tato cesta zavede účastníky do dvou nepálských škol, s kterými začínáme spolupracovat.


První škola je v údolí Mustang. Druhá je v údolí Dolpo. Do Dolpa se dá dostat jenom pěšky. Cesta se zde teprve staví a chybí poslední kousek přes sedlo vysoké 5500 m. Účastníci akce budou tedy první, kteří do oblasti dojedou na kole. Kolo budou muset přenést přes sedlo na ramenou. Odměnou jim bude panenská krajina s nádhernými pěšinami, které budou moc brázdit na kole. Je to vlastně poslední příležitost před tím, než nová cesta kompletně změní celý region Dolpo.


Cesta je rozdělena do třech etap, mezi kterými jsou návštěvy dvou škol. Kamarádi si budou na účastníky sázet, jestli etapu zvládnou. Pokud ano, ze sázek se stanou dary a podporu vzdělávání v Himálají. Pokud ne vrátíme sázky zpět nebo je přesuneme k další etapě. Hlavním cílem akce je získat dary na podporu vzdělávání v Himálaji. 


Akce je ojedinělá událost, kterou neplánujeme organizovat každý rok.

PROGRAM

Jedná se ojedinělou akci. Program akce nejde jasně a přesně stanovit. Níže je odhad průběhu, které obsahuje případné rezervy, pokud se bude průběhu komplikovat. Počítá se s tím že se skupina účastníků začne individuálně domlouvat na případných podrobnostech nebo změnách v programu.

DEN 1. AŽ 3. PŘESUN A PŘÍPRAVA

Let z Prahy do Káthmándú, následně do Pokary, odpočinek, příprava kola a věcí sebou, natočení prvního propagačního videa.


DEN 4 AŽ 6 PRVNÍ ETAPA + ODPOČINEK + NÁVŠTĚVA ŠKOLY

Cesta na kole mezi Tatopani, Kobangem a Kagbeni. Vyjedeme z nepálské džungle na tibetské planiny. Etapa je nezbytná pro aklimatizaci a rozehřátí účastníků. Celkově 50 km a 2750 m stoupání. Jeden den pauza na odpočinek a zpracování propagačního videa. Případná návštěva školy v Ghami


DEN 7 AŽ 12 DRUHÁ ETAPA + ODPOČINEK + NÁVŠTĚVA ŠKOLY

Cesta na kole mezi Kagbeni a Dho. Pravděpodobně nejnáročnější část cesty. Tibetská oblast, které ještě nikdy neviděla kolo. Celkově 100 Km. V průběhu cesty se překonává jedno sedlo vysoké 5 500 m a druhé sedlo vysoké 5 000 m. Na kole se pojede čtyři nebo pět dnů. Jeden den pauza na odpočinek, zpracování propagačního videa a návštěvu školy.


DEN 13 AŽ 15 TŘETÍ ETAPA + ODPOČINEK

Cesta na kole mezi Dho a Juphal. Je to jízda dolů z tibetských planin do Nepálské džungle.  Pravděpodobně nejvíce technická část cesty.  Celkově 60 Km, převýšení 1400 stoupání, 3300 m klesání. Za dva dny v pohodovém tempu. Jeden den na odpočinek a zpracování propagačního videa.


DEN 16 A 17 CESTA DOMŮ

Let Juphal - Nepalgujn, let Napalgujn - Káthmándú (popřípadě Pokara), let Káthmándú - Praha

Podrobnosti programu níže, včetně podrobného popisu obtížnosti, terénu a noclehů.

NÁKLADY PRO ÚČASTNÍKA

Jedná se ojedinělou akci. Nemá jistý program. Akce se tedy bude pro účastníka vyúčtovávat. Náklady pro účastníka jsou odhad kolik jej akce může stát. Účastník bude většinu níže uvedených náklady platit na místě v hotovosti. Účastníci se budou domlouvat co chtějí a nechtějí platit – zde se bude jednat hlavně o případný vstup do údolí Mustang.

  • Letenka mezinárodní zpáteční - Praha Káthmandu; 22 000 CZK

  • Letenka vnitrostátní jednosměrná - Káthmandu pokara; 2 400 CZK

  • Letenky vnitrostátní jednosměrná - Juphal Nepagujn; 5 000 CZK

  • Letenky vnitrostátní jednosměrná - Nepagujn Káthmendu; 2 400 CZK

  • Pronájem kola v rozmězí 450 CZK (odpružená vidlice) až 900 CZK (celopéro) na den. Pronájem počítán na 14 dnů; Celkově tedy 6 300 CZK až 12 600 CZK

  • Ubytování v průběhu pobytu ve městech nebo vesnicích; 4 000 CZK

  • Jídlo v průběhu pobytu; 3 000 CZK

  • Povolení za vstup do údolí Dolpo 1000 CZK

  • Další drobné nákaldy (například sdílené auto pro nástup na začátek akce v Tatopani); 2 500 CZK

  • Poplatek neziskovce za přípravu účastníka a nákup letenky; 3 500 CZK

  • Dar – vlastní sázka na osobní sportovní výkony, kterou budou kamarádi zvyšovat; 15 000 CZK

  • Případné opravy kola

  • Pronájem jakéhokoliv vybavení na místě – třeba stan nebo spacák

  • Poplatek za případný vstup do údolí Mustang – 12 000 CZK

  • Náklady za případný převoz kol v letadle na vnitrostátních letech – vůbec nejde odhadnout, jak k tomu budou letecké společnosti přistupovat

  • Náklady na případného tamního průvodce, pokud si skupina řekne že jí to za to stojí – v rozmezí 500 až 1 500 na den – takže na skupinu o šesti lidech to může být 2 300 CZK.

  • Případné sdílení nákladů na cestu kameramana do Himálaje (v případě 6 účastníků na akci) 7 000 CZK


Nejhezčí škola v údolí Mustang se skrývá ve vesnici Ghami. Částečně solárně vytápěná, z přírodních materiálů a s tradičním vzhledem. Největším místním srdcem je Kunzom, která posledních 20 let usiluje o zachování kultury údolí Mustangu. Její vize se daří naplnit od roku 2014 i v Ghami, díky podpoře italsko-polské herečky Kaishy. Ghami je malebná a nádherná vesnice s bývalým letním sídlem královské rodiny – Tibet, jaký jste nikdy nemohli vidět třeba v Ladakhu, v Ghami určitě uvidíte.

PODPOŘENÁ ŠKOLA

PODROBNOSTI

Naše neziskovka začíná po podporovat nové školy v Himálaji. Tato cesta zavede účastníky do dvou nepálských škol, s kterými začínáme spolupracovat. Účastníci se tak symbolicky propojí a upozorní na dvě lokality budoucí spolupráce. První škola je v údolí legendárním údolí Mustang. Druhá je v údolí Dolpo, kde ještě nikdo nebyl na kole. Obě údolí jsou jedním z posledních míst na světě s nedotčenou tibetskou kulturou.


Do údolí Dolpo se cesta teprve staví a chybí poslední kousek přes sedlo vysoké 5 500 m. Zde budou muset účastníci přenést kolo na ramenou. Odměnou jim bude panenská krajina s nádhernými pěšinami, které budou moc brázdit na kole. Tamní pěšiny udusávají krávy, chodci nebo motorky, které tamní obyvatele dovážení z Číny, z které už cesta vybudovaná je). Jízda na kole po takovýchto pěšinách bude úžasný, originální a nezapomenutelný zážitek. Cesta na kole do Dopla je vlastně úžasná v tom, že tam budeme jako první, ale zároveň možná jako poslední, kdo tamní krajinu uvidí před tím, než je zásadně změní cesta, které ji propojí se zbytkem Nepálu. Do Dopla se totiž aktuálně zatím dá dostat z Nepálu jenom pěšky.


Cesta je rozdělena do třech etap, mezi kterými jsou návštěvy dvou škol. Kamarádi si budou na účastníky sázet, jestli etapu zvládnou. Pokud ano, ze sázek se stanou dary a podporu vzdělávání v Himálají. Pokud ne vrátíme sázky zpět nebo je přesuneme k další etapě. Cílem akce je tedy získat dary na podporu vzdělávání v Himálaji. Dary z akce využije neziskovka na rozjetí podpory nových škol – tedy konkrétně školy v Ghami a Spiti (popřípadě Dolpu) – podrobnosti vysvětleny níže.


Akce je ojedinělá událost, kterou neplánujeme organizovat každý rok. Akce je expediční – je to průzkum nové lokality. Účastníci si budou na místě muset poradit s nevšedními situacemi. Nejde garantovat program a náklady pro účastníka se budou vyúčtovávat. Nečekáme, že to bude úplný extrém, ale nemusí to být také turistická pohodička. Věříme, že jsme udělali dost v rámci průzkumů, abychom si byli jisti že akce půjde realizovat. Například předchozí ojedinělé akce, které neziskovka pořádala jsou zimní benefiční himálajské výzvy – 2023 a 2024. Akci nejde zaměňovat za turistický zájezd, protože jejím hlavním cílem je získat dary na podporu vzdělávání – ambiciózní volba lokality a terénu je hlavně proto aby to kamarády účastníků zvedlo ze židle a chtěli darovat k tomu abychom cestu dokončili.


Účastníci se budou operativně domlouvat, jaký vybavení si půjčí na místě, jestli jim někdě pomohou tamní porteři popřípadě jaké auto si pronajmou na začátek akce atd. Jestli třeba chtějí navštívit jednu z podporovaných škol v Ghami a kvůli návštěvě zaplatit 500 UDS za permit.



Program – podrobnosti

Jedná se ojedinělou akci. Program akce nejde jasně a přesně stanovit. Níže je odhad průběhu, které obsahuje případné rezervy, pokud se bude průběhu komplikovat. Počítá se s tím že se skupina účastníků začne individuálně domlouvat na případných podrobnostech nebo změnách v programu.


DEN 4 AŽ 6 PRVNÍ ETAPA + ODPOČINEK + NÁVŠTĚVA ŠKOLY

Cesta na kole mezi Tatopani, Kobangem a Kagbeni. Vyjedeme v nepálské džungle na tibetské planiny. Etapa je nezbytná pro aklimatizaci účastníků. Celkově 50 km a   2750 m stoupání. První den vzdálenosti 24 m a převýšení 2 000 m. Druhý den 24 km a převýšení 745 m.


Jeden den pauza na odpočinek a zpracování propagačního videa. Případná návštěva školy v Ghami, pokud budou účastníci ochotni platit cenu za vstup do údolí Mustang.

Dva dny na kole po relativně běžné silnici, které se bude proměňovat od asfaltky, betovou cestu, štěrkovou cestu a sem tam bahno.


První etapa na mapy.cz (kde jde dobře odečítat výška a vzdálenost)

Ubytování v tamních domech nebo hotýlcích.


DEN 7 AŽ 12 DRUHÁ ETAPA + ODPOČINEK + NÁVŠTĚVA ŠKOLY

Cesta na kole mezi Kagbeni a Dho. Pravděpodobně nejnáročnější část cesty. Tibetská oblast, které ještě nikdy neviděla kolo. Celkově 100 Km, převýšení 5000 stoupání, 4000 m klesání. V průběhu cesty se překonává jedno sedlo vysoké 5 500 m a druhé sedlo vysoké 5 000 m.


Každý den se pojede 15 km, pokud se bude stoupat. Jinak řečeno očekává se tempo do kopce stejné tempo jako když se jde trek. Pokud se pojede z kopce očekává se denně 30 km (možná i více).


Pokud to půjde dobře, podaří se trasa urazit za čtyři dny. Jeden den je rezerva kvůli špatnému počasí nebo případným komplikacím. Jeden den pauza na odpočinek, zpracování propagačního videa a návštěvu školy. Pokud se tedy podaří trasu ujet rychle budou v Dho dva dny odpočinku.


Terén

  • První den: štěrková cesta

  • Druhý den: treková pěšina, popřípadě štěrková cesta, na které jde bez problému jet na kole

  • Třetí den:

    • První část dne: treková pěšina, popřípadě štěrková cesta – může se stát že část trasy bude nutné nést kolo na zádech (pokud třeba cesta bude stržena přívaly)

    • Druhá část dne: Uchozená, popřípadě uježděná trasa od motorek, na které půjde pohodově jet na kole

    • Je možná že celá trasa už bude mít vytvořenou štěrkovou cestu. Štěrková cesta může být místy rozbitá monzumy a kolo bude potřeba přenést. Pokud cestu na jaře neprohrnou, tak zde budou trekové pěšiny.

  • Čtvrtý den: Uchozená, popřípadě uježděná trasa od motorek, na které půjde pohodově jet na kole


Druhá etapa na mapy.cz (kde jde dobře odečítat výška a vzdálenost)



Ubytování.

  • První den v místním domě

  • Druhý den na kempovém místě pod stanem nebo pod širákem ve výšce 5000 m

    • bohužel toto je jediné místo, které dává velké nároky vybavení, které bude potřeba brát sebou, jinak by nebylo potřeba brát ani stan ani spacák, pokud by tedy účastníci nemuseli někde provizorně nocovat

    • Věříme, že to půjde vymyslet tak, že účastníci přespí v tomto místě ve stanu a následně pošlou stan a teplé spacáky zpět do civilizace a pojedou na lehko.

  • Třetí až pátý den – místní domy nebo permanentní kempové stany


DEN 13 AŽ 15 TŘETÍ ETAPA + ODPOČINEK

Cesta na kole mezi Dho a Juphal. Je to jízda dolů z tibetských planin do Nepálské džungle.  Pravděpodobně nejvíce technická část cesty – kde místy bude potřeba vzít kolo na záda, popřípadě jet velmi opatrně. Celkově 60 Km, převýšení 1400 stoupání, 3300 m klesání.


Trasa je naplánována na dva dny. Nicméně pokud to půjde dobře, je možná ji ujet i za jeden den. Pokud se jde pěšky, jde trasa ujít za jeden den. Běžní chodci to ujdou za dva dny. Pokud je na etapu naplánováno dva dny, bude to pohodově splnitelné.


Terén:

  • První den, první polovina dne: štěrková cesta pro motorky. na které půjde pohodově jet na kole

  • První den, druhá polovina dne: treková pěšina, kde bude místy potřeba vzít kolo na záda

  • Druhý den, první polovina dne: štěrková cesta pro motorky. na které půjde pohodově jet na kole

  • Druhý den, druhá polovina dne: štěrková cesta pro auta. na které půjde pohodově jet na kole.

  • 15 % délky veškeré cesty druhé etapy bude potřeba vzít kolo na záda


Třetí etapa na mapy.cz (kde jde dobře odečítat výška a vzdálenost)


Ubytování

  • První den: permanentní stany

  • Druhý a třetí den: místní hotýlky



UBYTOVÁNÍ

V průběhu pobytu ve městech bydlí účastníci v hotelu. V průběhu pobytu na vesnicích bydlí účastníci v místních domech buď ve spacák nebo na tamních postelích. V průběhu cesty v pustých horách mají naplánovanou nejméně jednu noc ve stanu (který vezou sebou) popřípadě v tamních stanech, které jsou postaveny na trekových trasách od tamních obyvatel (popřípadě ve stanech tamních pastevců). Vybavení si berou účastníci vlastní nebo si je mohou půjčit na místě.



KOLO – PŮJČENÍ NA MÍSTĚ NEBO CESTA S VLASTNÍM KOLEM

Účastníci si mohou vzít vlastní kolo. Cestovní náklady v tomto případě budou okolo 8 000 CZK navíc za zpáteční mezinárodní cestu (na druhou stranu účastník ušetří za pronájem tamního kola).


Účastník si může pronajmout tamní kola. Pronájem kola v rozmězí 450 CZK (odpružená vidlice) až 900 CZK (celopéro) na den.  Pokud bude mít kolo půjčeno na 14 dnů bude celková cena pronájmu v rozmezí od 6 300 CZK až 12 600 CZK.


Příklady kol a jejich kvalita jde vidět na těchto odkazech. Z naší zkušenosti jsou tamní kola super a v dobrém stavu.



JAK SE NOSÍ KOLO – ANEB OČEKÁVÁNÍ JAK BUDOU ÚČASTNÍCI SBALENI

Pokud bude potřeba nosit kolo, mohou si účastníci udělat úchyt přes hlavu. Budou mít volné ruce a nebude je nic otravovat.


V průběhu cesty po údolí Dolpo – druhá a třetí etapa – navrhujeme že účastníci pojedou na lehko, mohli by mít jeden lehké 30 l batoh na zádech a v něm všechny věci.


Účastníci by si mohli pronajmout místní nosiče, aby například nesli jejich věci. Nosiči budou pomalejší v úsecích, které budou skopce. Nicméně pokud bude v cílové stanici jeden nebo dva dny pauza, mohou nosiči dohnat skupinu a účastníci si třeba doplnit vitamíny z vlastních zásob.


Podobným způsobem by se mohla vyřešit potřeba stanu v jednom místě expedice. Stany by mohli donést nosiči a potom je sbalit a odnést zpátky pronajímateli.  


JAK AKCE BUDE GENEROVAT DARY NA PODPORU VZDĚLÁVÁNÍ, ANEB JAK SI NA VÁS KAMARÁDI MOHOU VSADIT

Akce je rozdělena na tři etapy. Před každou etapou si na vás kamarádi budou moct vsadit, jestli ji zvládnete. Pokud ano, z jejich sázky se stane dar na vzdělávání v Himálaji. Pokud to vzdáte, jejich sázku jim vrátíme nebo ji přesuneme k další výzvě. Dary kamarádů budou účastníky motivovat, aby všechny výzvy zvládli zdolat.


Výsledky vašich sportovních výkonů se kamarádi dozví

 

Každý z účastníků si vsází také sám na sebe. Součástí nákladů akce je také dar ve výši přibližně 15 000 Kč. Účastník tedy vsadí sám na sebe před každou výzvou třetinu celkového daru, tj 15 000 / 3 = 5 000 Kč / výzva a jeho kamarádi tento dar potom zvětšují.



PODPOŘENÉ ŠKOLY

Naše neziskovka začíná od roku 2024 podporovat nové školy. 15 let jsme podporovali školy v Mulbekhu a rozhodli jsme se sdílet radost s více lidmi v Himálaji v Čechách. Školy, které začínáme podporovat procházejí třemi fázemi – jednání, testovací spolupráce, dlouhodobá spolupráce. Fáze jednání znamená pouze výměnu informací a nějaké poznávání. Testovací spolupráce znamená, že si se školami zkušení první a jednoduchá formy spolupráce, dlouhodobá spolupráce znamená, že stanovíme dlouhodobé cíle a pro školu získáváme himálajské patrony, kteří dary cíle naplňují.


V rámci cyklo výzvy navštívíme dvě školy. Školu v Ghami v údolí Mustrang a Crystal moutain school v údolí Dolpo. Kdy první z nich je v druhém roku testovací spolupráce a druhá z nich je ve fázi jednání. Dary získané z cyklo výzvy tedy věnujeme rozjetí spolupráce s novými školami – konkrétně například jestli nám vzniknou nějaké náklady při jednání se školou Crystal mountain school popřípadě pokud budou vznikat náklady na testovací spolupráci se školou v Ghami – aktuálně víme že v roce 2025 budeme realizovat projekt Lezení pro Mustang-čátka, který určitě nějaké finanční výdaje přinese.


Protože je škola Crystal mounatin schol v Dolpo valey v jednání, nenajdete ji na našem webu ani v nadpisu podpořených škol.



JE PRO MĚ AKCE VHODNÁ? JAKÉ JSOU ODHADOVANÉ NÁROKY NA SCHOPNOSTI ÚČASTNÍKA

Akce je pro lidi, kteří sportují, mají zdravé sebevědomí, pozitivní přístup a smysl pro fair play. Účastník musí být schopný cestovat na lehko. Musí mu stačit pouze pár věcí v batohu, který si bude schopný dát na kolo nebo záda. Účastník musí být schopný zvládnout případné nocování ve stanu ve výšce 5000 m. Účastník musí počítat ze situací, že v extrémním případě může v nevyšším táboře sněžit. Účastník misí být schopen ujet úseky uvedené výše (s tím že když by to byl schopen ujet v českém prostředí tak za naší organizaci říkáme, že to ujede i v té vysoká nadmořské výšce).


​Posouzení, zda jsou účastníci vhodní kandidáti necháme na účastníky samotné. Naše neziskovka nedělá výběrové řízení na základě, kterého by účastníky vybírala nebo hodnotila, zda jsou vhodnými kandidáty. Účastník si může udělat názor na základě informací na webu. Pokud budou účastníci potřebovat ujistit, zda akci zvládnou, velmi rádi jim pomůžeme s rozhodnutím. Zavolejte nám a vyměníme maximum možných informací.



KOMBINACE S OSTATNÍMI BENEFIČNÍMI CESTAMI

Účast můžete kombinovat s ostatními benefičními cestami. Náklady pro účastníka bude nižší než uvedené na webu. O kolik budou náklady nižší stanovíme až budeme znát jaké cesty chcete kombinovat.



AKCE NENÍ ZÁJEZDEM – HLAVNÍ SMYSL JE ZÍSKÁNÍ DARŮ

Akce není zájezdem, jaký nabízejí cestovní kanceláře. I přesto že se při akci cestuje, hlavním smyslem akce je získání darů na podporu vzdělávání v Himálaji – ambiciózní volba lokality a terénu je hlavně proto, aby to kamarády účastníků zvedlo ze židle a chtěli darovat k tomu abychom cestu dokončili. Pokud by měli zájemci pochybnosti o tom, co to přesně znamená, mohou nás kontaktovat a podrobnosti jim vysvětlíme.



bottom of page