~ 22. 8. až 7. 9. 25
Termín cesty
Délka cesty / pobytu
11 nebo 16 dnů
~ 62 000 Kč
Náklady účastníka
Ghami a Spiti
Podpořená škola
CESTA
BENEFIČNÍ HIMÁLAJSKÁ VÝZVA KAJAKÁŘSKÁ
Ladakh, Indie
Pojeď sjet Indus a podpořit tím vzdělávání v Himálaji. V rámci akce pojedeš tři řeky - Zansakr, Indus a Tsarap. Společně dáme 330 km na úseku zpopularizovaném od Nouria Newman (ale sifon vynecháme).
Tví kamarádi si budou sázet na každou ze třech etap tvé cesty. Pokud to dáš bez plavání, ze sázky se stane dar na vzdělávání v Himálaji. Pokud budeš plavat, sázky pošleme zpět nebo přesuneme k další etapě. Hlavním cílem organizování akce je získání darů na podporu vzdělávání.
Účastníci mohou absolvovat dvě nebo tři etapy. První etapa je obtížnost WW3, druhá etapa je obtížnost WW3 až 4, poslední etapa ja obtížnost WW4 až 5. Délka cesty může být 11 nebo 16 dnů. První řeka Zanskar je Himálasjká Salza. Druhá řeka Indus je zajímavá obrovským průtokem. Třetí řeka Tsarap je Himáalsjká Enže (kummerbrucke). Pro evropského kajakáře může být hlavní přínos naučit se jezdit řeku s obřím průtokem - konrétně Indus.
Kajakářská výzva je ojedinělá událost, kterou neplánujeme organizovat každý rok.
PROGRAM
V rámci akce pojedeš tři řeky - Zansakr, Indus a Tsarap. Účastníci mohou absolvovat dvě nebo tři etapy. První etapa je obtížnost WW3, druhá etapa je obtížnost WW3 až 4, poslední etapa ja obtížnost WW4 až 5. Celková cesta tedy může trvat 11 nebo 16 dnů. Program se může ještě upravovat podle aktuální situace - například jestli bude nová cesta do Zanskaru. Níže je přehled programu, veškěré podobnosti jednotlivých úseků vysvětleny dále v textu.
DEN 1. AŽ 3. – HLAVNÍ MĚSTO LEH
Odlet z Prahy, přílet do Lehu, odpočinek, aklimatizace, prohlídka hlavního města, příprava na program, natočení úvodního videa. První dny je důležité se dobře aklimatizovat. Program je sestavený z půldenního odpočinku a půldenního objevování tamních památek a přípravu na akci.
DEN 4. – CESTA NA ZAČÁTEK KAJAKOVÁNÍ NA ZANSKARU
Jednodenní cesta na začátek etapy na Zanskaru (pokud bude nová cesta zprovozněna, bude to jenom půlden).
DEN 5. – ŘEKA ZANSKAR
Jeden den na řece Zanskar. Obtížnost WW 3. Úsek 85 km - řeka hodně teče takže se toho dá hodně ujet. Nejtěžší peřej je Championkiller (jde vidět v galerii výše)
DEN 6. – PAUZA
Jeden den pauza na regeneraci, sestříhání videa, informování rodiny že jste na živu a provokování kamarádů, aby si na vás vsadili na nejtěžší část.
DEN 7. AŽ 8. – ŘEKA INDUS
Dva dny jízda na řece Indus. Obtížnost WW 3 až 4. Každý den se jede přibližně 45 km. Na vodě tak 3 až 4 hodiny denně. Pět těžších peřejí s názvy - Lardo, Nurla, Kaltze, Black Kobra, Achinnatan - záběry z přeřejí v galerii.
Na konci druhého dne cesta do Školy v Mulbekh, prohlídka a natočení videa.
DEN 9. – PAUZA
Jeden den pauza na regeneraci, sestříhání videa, informování rodiny že jste na živu a provokování kamarádů, aby si na vás vsadili na nejtěžší část.
Přesun z Mulbekhu do Lehu. Konec pro účastníky, kteří nechtějí jet nejtěžší etapu.
DEN 10 a 14 – Řeka Tsarap
Půl den přesun na začátek. Tři dny jízda na vodě. Obtížtnost WW 4 až 5. Úsek 110 km. Jeden náhradní den pro případ jakýchkoliv komplikací. Nějaký čas na vytvoření videa.
DEN 15 a 16 – Cesta domů
Cesta do Lehu, Let do Delhi, let do Prahy.
Zrovna v tomto termínu bývá v Ladakhu kajakářský festival. Pokud budou účastníci chtit, můžeme se zapojit do tamní soutěže. Program se tím protáhne o dva dny.
NÁKLADY PRO ÚČASTNÍKA
Jedná se ojedinělou akci. Akce se tedy bude pro účastníka vyúčtovávat. Náklady pro účastníka uvedeny níže jsou odhad kolik jej akce může stát. Náklady budeme postupně zpřesnovat až se bude ustalovat skupina účastníků.
Letenka mezinárodní zpáteční - Praha Delhi 22 000 CZK (poznámka 1 - převoz vlastní lodě)
Letenka vnitrostátní zpáteční - Delhi Leh 5 000 CZK(poznámka 1 - převoz vlastní lodě)
Poplatek tamní společnosti za zorganizování akce, za pronájem lodě, pádla, špricky - 10 000 CZK v případě dvou etap, 15 000 CZK v případě třech etap (poznámka 2 pokud si vezmete sebou loď a necháte ji tam)
Ubytování v průběhu pobytu ve městech nebo vesnicích 2 500 CZK
Jídlo v průběhu pobytu 3 000 CZK
Podíl na tamních trasnportech 1 000 CZK
Poplatek neziskovce za přípravu účastníka a nákup letenky 3 500 CZK
Dar - vlastní sázka na osobní sportovní výkony, kterou budou kamarádi zvyšovat - 15 000 CZK
Vízum (cca 500 Kč)
Pojištění (cca 1 690 Kč)
Program a ubytování v Delhi – na cestě zpět se jeden den čeká v Delhi, protože lety mezi Leh-Delhi a Delhi-Praha ve většině případů nenavazují
Případný podíl na cestovních nákladech kameramana - při 6 účastnících je to 6200 CZK
Poznámky:
1) Náklady za přepravu kajaku - zjednodušeně v případě mezinárodního letu to bude 4 500 CZK za jednu trasu. Vnitrostání let bude nejméně 2500 CZK za jeden let.
2) Pokud si vezme účastník vlastní loď kterou tam chce nechat, tamní společnost mu za ni může dát v rozsahu od - 4 000 Kč až 11 000 kč (o tolik bude mít levnější poplatek tamní organizaci). Podobnosti v kapitole o vybavení.
Naše neziskovka 15 let podporovala školu ve vesnici Mulbekh. Protože pomoc dělala radost v Himálaji i u nás, rozhodli jsme se začít podporovat více škol. Od roku 2024 začínáme podporovat školu ve Munseling v údolí Spiti, Indie; a školu Ghani Solar School, údolí Mustang, Nepál. Pokud se dvouletá testovací spolupráce s novými školami zdaří, nabídneme jim stejně komplexní podporu jako původní škole.
Dary z této cesty budou věnovány na rozjetí spolupráce s novými školami, například organizace prvního ročníku dobrovolnictví, průzkumy smysluplnosti, nový web nebo změny v databázích nebo investice do hledání prvních dárců pro nové školy.
PODPOŘENÁ ŠKOLA
PODROBNOSTI
PODROBNÝ POPIS AKCE + NÁROKY NA DOVEDNOSTI
DEN 5. – ŘEKA ZANSKAR
Jeden den na řece Zanskar. Obtížnost WW 3. Úsek 85 km. Nejtěžší peřej je Championkiller (jde vidět v galerii výše).
Zanskar je Himálajská "Salza". Účastník se musí na začátku trochu oťukat s vyšším průtokem (než má Salza), ale po nějaké době už mu to přijde v pohodě a bude si připadat právě jako na Salze. Řeka má v naprosté většině charakter: velká peřej za kterou následuje dlouhý rovný úsek. Řeka pořád teče. Nejsou tam válce; které vás nepustí; není tam strom na který se namotáte; není tam sifon; kameny o které se můžete pomlátit jsou zcela výjimečně.
Řeka jde ujet za jeden den. Bude to celý den na vodě. Celý den pádlování představuje to nejtěžší, co na této výzvě je. Vstane se brzo ráno a dojede se večer. Řekněme 8 hodiny na vodě, ale včerně pauz. Jde to celme dobře flákat, tj. pádlovat jenom v místech kde to je potřeba. Pořádně pádlovat bude potřeba jenom tak na 12 místech z celého úseku.
Kolem řeky je v celé délky cesta. Pokud to situace dovolí, bude po celou dobu doprovázet kajakáře auto. Pokud účastník bude chtít skončit může celkem kdykoliv.
Ubytování v průběhu na začátku celé etapy je v tamních chuesthousech nebo stanech.
V průběhu etpay půjde nejméně jednou až třikrát zastavit u obchodů kolem vody a něco si nakoupit, popřípadě si jde jídlo vzít sebou do Kajaku.
DEN 7. AŽ 8. – ŘEKA INDUS
Dva dny jízda na řece Indus. Obtížnost WW 3 až 4. Každý den se jede přibližně 45 km. Na vodě tak 3 až 4 hodiny denně. Pět těžších peřejí s názvy - Lardo, Nurla, Kaltze, Black Kobra, Achinnatan - záběry z přeřejí v galerii.
Je to řeka s velkým průtokem. Pro Evropského účastníka je rozdíl hlavně v tom, že eskomování je potřeba udělat poctivě tj. dostat se s pádlem do správné pozice. Tam an to máte čas, protože tam nejsou stromy ani kameny. Dostat se do správné pozice může být v peřeji náročné, protože vám proud může tlačit na listy pádla. Nicméně jde si to osvojit, když víte, co máte dělat.
Pro evropského kajakáře bude na etapě specifické poradit si s řekou s obrovským průtokem (na které se v alpách nedostane). Předchozí řeka Zanskar mu dá určitou průpravu. Obtížnost peřejí je mezi WW 3 a WW 4 s tím že ta nejtěžší je peřej Lardo která je v jedno místě WW4. Nicméně Ladro jde jet i po chicken line, kde je to jednoduché. Nicméně na řeku si jde v pohodě zvyknout, druhý den už se bude nudit a řeknu budete provokovat.
Řeka má v naprosté většině charakter: velká peřej za kterou následuje dlouhý rovný úsek. Plavat byste ideálně neměli – je to velká řeka a trvá to, než vás odloví. Nicméně i když budete plavat je pod peřejí rovn á voda. Další výhodou je, že řeka pořád teče. Nejsou tam válce; které vás nepustí; není tam strom na který se namotáte; není tam sifon; kameny o které se můžete pomlátit jsou zcela výjimečně.
V průběhu sjíždění Indu bude kajakáře doprovázet auto na cestě kolem řeky – skoro kdykoliv půjde zastavit a případně naložit kajak na auto.
Ubytování v průběhu na začátku etapy je v tamních chuest-housech. Druhou noc se pojede na noc do podporované školy.
DEN 10 a 14 – Řeka Tsarap
Půl den přesun na začátek. Tři dny jízda na vodě. Obtížtnost WW 4 až 5. Úsek 110 km. Denně na vodě tak 5 hodin. Jeden náhradní den pro případ jakýchkoliv komplikací. Nějaký čas na vytvoření videa. Nejtěžší peřeje ve videu v galegii.
Je to řeka s nejmenším průtokem ze všech tří řek. Jenom je techničtější v porovnání se Zanskarem nebo Indem.
V průběhu prvního dne třetí etapy není k dispozici cesta. V průběhu druhého dne se cesta začne objevovat. V průběhu třetího dne je cesta dostupná. Pokud se účastníci domluví, může je auto následovat, nicméně prý je náročně se k cestě dostat.
Spaní první den vlastní spacák. Druhý a třetí den to pravděpodobně půjde domluvit v nějakém domu tamních obyvatel. Jídlo sebou na celou dobu. Bude to částečně expediční akce.
Pokud byste hledali úseky na youtube
Dejte pozor, že pokud si vygooglujete „Kajak na Indu“ vyskočí vám hlavně sjíždění Indu v Pakistánu. Indus v Indii je velmi málo známý. Indus v pakistánu je mnohem více extrémní než Indus v Indii.
Úsek, který budeme sjíždět je ideální srpnu. Pokud najdete něco na googlu měli byste zohlednit, že Zanskar a Indus v září nebo červnu bude působit o dost menší.
Úsek zpopularizovala Nouria Newman ve vedeu níže, nicméně počítejte s tím že Zanskar a Indus měl v jejím případě extrémní průtok https://www.youtube.com/watch?v=Z_O2_M1E7e4
Velikost skupiny
Kajakářský výzva je ojedinělá události, kterou neplánujeme organizovat každý rok. Nejsme schopni odhadnout jestli skupina bude malá (6 lidí) nebo velká (20 lidí). Považujeme za optimum skupinu 15 lidí, ale na druhou stranu jsme si organizátorsky jistí že si umíme poradit se skupinou libovolné velikosti.
PŘÍJÍMÁNÍ ÚČASTNÍKŮ AKCE
Akce může být náročná. Chceme si vybrat kdo s námi pojede, jinak řečeno může se stát, že někomu řekneme, že nechceme, aby s námi jel. Věříme, že naše případné odmítnutí, se může stát v ojedinělých případech. Akci jsme chtěli udělat tak, aby byla dostupná co nejširšímu spektru účastníků. Víme, že případné odmítnutí může být velmi nepříjemné, mrzí nás to, ale věříme že je to pochopitelné.
Hodnotit se bude pouze ježdění na vodě (nepřihlíží se k věku, pohlaví, sociálnímu postavení atd.)
Rozhodovací proces bude probíhat následovně.
V moment podávání přihlášky, popřípadě po tom, co přihlášku podáte
Uveďte, zda vás někdo zná z organizačního týmu akce popřípadě zde vás zná někdo z ostatních účastníků, popřípadě zda kdokoliv věrohodný (organizátorům) může prokázat, jak jezdíte.
Uveďte vaše umístění na závodech (jestli je to třeba veřejně dostupný link)
Pošlete odkaz na vaši jízdu na kajaku.
(všechny tyto body napište do formuláře přihlášky „Libovolná poznámka“, pokud by bylo políčko moc krátké vyřešíme případě potom po emailu nebo telefonu)
Pokud by výše uvedené možnosti nepomohli organizátorům rozumět vašim schopnostem, (například tehdy pokud nemáte ve skupině známosti, nenatáčíte se GoPro Kamerou) budeme organizovat setkání na kanále. Toto setkání bude i pro zájemce, kteří by rádi jeli, ale nejsou si zcela jistí jejich schopnostmi a rádi by dostali od organizátorů feedback.
Pokud si nebudete jistí, volejte a konzultujte. Uděláme všechno proto, abychom se vyhnuli jakémukoliv nedorozumění. Jsme tu pro vás a budeme se vám snažit dát dostatek informací.
VYBAVENÍ – LOĎ SEBOU X LOĎ PŮJČENÍ NA MÍSTĚ X LOĎ NECHÁNÍ NA MÍSTĚ
Naprosto nejvýhodnější je si vzít s sebou oblečení a špricku; loď a pádlo si půjčit na místě. Pokud máte dobré skládací pádlo tak je nejvýhodnější si vzít s sebou.
Buď si
vezmete všechno vybavení sebou
půjčíte si na místě loď a zbytek vybavení si vezmete vlastní.
Vezmete si vlastní loď, tu jim tam necháte. Tamní budou velmi rádi a popřípadě ji mohou od vás odkoupit.
Půjčení loď na místě: předchozí íroky měli k dispozici tyto kajaky: 2 x Z-cross, Z-raptor, Waka OG, Waka tuna 2, Jackson Zen, 2 x DRX, Lettman, 2 x Waka (typ nevím), DRX (typ nevím), Royal Flush (typ nevím).
Nechání loď na místě
Pokud si vezmete vlastní kajak a ten potom necháte na místě, tamní kajakáři budou velmi rádi.
Nechání kajku může být váš dar na rozvoj tamního sportu, popřípadě
Váš kajak mohou tamní odkoupit. Nebude se jednat však jednat o komerční prodej. Tamní jsou zvyklí zaplatit za loď od 200 USD do 500 USD (4500 CZK až 11 000 CZK). Pokud se budete chtít dozvědět před cestou kolik vám budou chtít za kajak dát, vyměníme fotky a poskytneme předběžný odhad.
JAK AKCE BUDE GENEROVAT DARY NA PODPORU VZDĚLÁVÁNÍ, ANEB JAK SI NA VÁS KAMARÁDI MOHOU VSADIT
Vaši kamarádi si na každou vaši etapu budou moc vsadit. Jestli v průběhu etapy nebudete plavat ze sázek kamarádů se stanou dary na podporu vzdělávání v Himálaji. Pokud budete plavat sázku kamarádům vrátíme nebo ji přesuneme k další výzvě – k další etapě. Dary kamarádů budou účastníky motivovat, aby všechny výzvy zvládli zdolat.
Výsledky vašich sportovních výkonů se kamarádi dozví
z videa které točí v průběhu kameraman,
z emailů které posílá organizátor
z webu kde jsou shrnuty statisticky kolik je vsazeno a kolik darováno – viz tento web (kde jde vidět poslední realizovaná akce)
a samozřejmě od vás
Každý z účastníků si vsází také sám na sebe. Součástí nákladů akce je také dar ve výši přibližně 15 000 Kč. Účastník tedy vsadí sám na sebe před každou výzvou třetinu celkového daru, tj 15 000 / 3 = 5 000 Kč / výzva a jeho kamarádi tento dar potom zvětšují.
KOMBINACE S OSTATNÍMI BENEFIČNÍMI CESTAMI
Účast můžete kombinovat s ostatními benefičními cestami. Náklady pro účastníka bude nižší než uvedené na webu. O kolik budou náklady nižší stanovíme až budeme znát jaké cesty chcete kombinovat.
AKCE NENÍ ZÁJEZDEM – HLAVNÍ SMYSL JE ZÍSKÁNÍ DARŮ
Akce není zájezdem, jaký nabízejí cestovní kanceláře. I přesto že se při akci cestuje, hlavním smyslem akce je získání darů na podporu vzdělávání v Himálaji – ambiciózní volba lokality a řeky je hlavně proto, aby to kamarády účastníků zvedlo ze židle a chtěli darovat k tomu abychom cestu dokončili. Pokud by měli zájemci pochybnosti o tom, co to přesně znamená, mohou nás kontaktovat a podrobnosti jim vysvětlíme.
Přehled
cest