Spolupráce s dvěma novými školami byl velký úspěch. V Ghami nás kladně překvapilo vedení školy, konkrétně také principálka školy Sangmo. Chytrá, vzdělaná, aktivní slečna čněla nad všechny ostatní zaměstnance školy. Není pochyb o tom, že takovýto provozní ředitel se tamní škole moc hodí a budeme rádi, když pozvání do ČR bude inspirovat a bude ji motivovat k dalšímu pokračování v její vzdělávací misi v Mustangu.
V první části emailu vám krátce představíme dech beroucí životní příběh Sangmo a v druhé části emailu jsou instrukce, pokud jí chcete nabídnout inspirační program pro její pobyt v ČR v lednu 2025. Organizovat pobyt pro lidi z Himálaje je super zážitek pro obě strany. Z minulých pobytů v ČR vnikl Sonamův zápal pro lyžování, ředitel Norboo zavedl v Mulbecké škole pravidelné meditace, Tharchin požádal dotaci na rozjezd firmy na plastová okna a Khenrab se dozvěděl k čemu slouží vývrtka.
SANGMO SE STALA PRICIPÁLKOU NÁHODOU
Sangmo je principálkou školy po dva roky a stala se jí vlastně úplně náhodou. Funkci v Himálajské škole měla získat Tsering s kterou Sangmo studovala v Kathmandu. Tsering si vymínila, že pokud má jít pracovat do Ghami, chce aby s ní šla i kamarádka Sangmo. Vše bylo již domluvené, ale potom Tsering dostala práci na USA a té dala přednost. Uvolněná pozice na principálku se tedy nabídla Sangmo a ta ji vzala.
Sangmo je z Humly. To je nejodlehlejší tibetská oblast v Nepálu. Nepál je země, kde jsou na jihu nížiny a nejvyšší hory světa na severu. Čím severnější oblasti Nepálu, tím více tibetské tamní komunity jsou. Některé tibetské komunity mají přístup do měst jednoduchý – jako údolí Mustangu nebo údolí Langtang – nicméně Humla je nejodlehlejší ze všech, protože je na severozápadě země. Nejkratší možnost je letět tam dvěma lety, nicméně i tak cesta trvá v průměru 5 dnů.
Všechny tibetské komunity na severu Nepálu jsou si velmi podobné. Takže například když studují ve městech mladíci z Mustangu, Humly nebo Lantangu, mají všichni ve městě jednu tibetskou komunitu a vytváří se mezi nimi přátelství. A takto se Sangmo dostala do údolí Mustangu, kde právě pracuje ve škole v Ghami. Měla prostě kámošku z Mustangu.
V ŠESTI LETECH MĚ POSLALI RODIČE JAKO BALÍK DO KÁTHMANDU NA STUDIUM
Sangmo se narodila v nomádské rodině, kde práce na poli a chov zvířat byla jedinou náplní všech jejich členů. Rodiče Sangmo stále žijí v Humle s dalšími třemi sourozenci. Sangmo je jediná, která získala možnost studovat.
Sangmo vzpomíná na klíčový životní moment: „Jednoho dne se rodiče z ničeho nic rozhodli poslat mě do Káthmándú. Jela jsem se zcela neznámými lidmi a připadala jsem si jako balík. V hlavním městě, mě přijala teta. Celé měsíce se snažila najít pro mě školu, a nakonec mě zapsali do charitativní školy. Studovala jsem tam rok. Nicméně jeden z mých strýců, když viděl, v jakých podmínkách tam žiju, sehnal mi jinou a lepší školu. Byla to internátní škola Himalayan Children Society, kde žily děti z nejchudších a nejodlehlejších částí Nepálu. V době mého příjezdu tam bylo celkem 22 dětí a všechny děti zoufale postrádali domov, péči a trochu rodičovské lásky navíc. Tehdy mi bylo pouhých sedm let“ zakončuje Sangmo.
Sangmo následně dokončila studia do 12 třídy. Internátní škola, která ji doposud dala všechno nezbytné vedení i finanční podporu, končila provoz. Sangmo chtěla pokračovat ve studiu, už jenom z důvodu, že se jí doposud věnovalo hodně lidí, aby došla do současného bodu. Začala pracovat jako číšník nebo recepční, ale zvládnout školu zároveň u práce bylo nad její síly.
„Jako zázrak považuji, že si na mě vzpomněl ředitelka předchozí školy“ popisuje Sangmo. „Protože jsem byla ze všech nejpoctivější studentkou, sehnal mi sponzorský program od Indické ambasády, který pokryl mé náklady na univerzitu. V porovnání s dosavadním utrpením bylo dokončení bakalářského studia úplně primitivní. Ani nevím, jak poděkovat všem, kteří zajistili že jsem mohla získat vzdělání, nicméně pracovat v Mustangu, který se přesně podobá kultuře a tradicím místa, odkud pocházím, mě dává smysl. Jsem nesmírně hrdá a poctěná, že mohu něco vrátit společnosti, odkud pocházejí mé kořeny a kam skutečně patřím„ zakončuje Sangmo.
NABÍDNĚTE PROGRAM V ČR PRO SANGMO
Předběžný termín pobytu: Leden 2024 (délku jejího pobytu určíme na základě zaslaných návrhů, čekám že Sangmo bude v ČR od 14 do jednoho měsíce)
Návrhy programu
Pošlete do 17. 11. – potom uděláme první vyhodnocení a další upřesnění (nicméně můžete dávat i po tomto termínu)
Pošlete na email: info@brontosaurivhimalajich.cz – ideálně s předmětem „Sangmo do ČR“, popřípadě
je konzultujte je s Jirkou Sázelem na +420 603 534 730 (popřípadě hlasovky přes WhatsApp)
Jaký program můžete nabízet
Můžete nabízet cokoliv. Priorita bude dána na inspiraci ve školství.
Můžete ji ubytovat, pozvat na chatu nebo provést po Karlově mostě, nicméně
Přáli bychom si abychom jej hlavně inspirovali v oblasti školství. Spíše se bude hodit první stupeň, protože škola v Ghami je do sedmé třídy. Na druhou stranu, klidně ji pozvěte na střední školu nebo univerzitu nebo do jakéhokoliv vzdělávacího centra. Klidně se může hodit jakékoliv mimoškolní vzdělávací centrum. Například v rámci jednoho pobytu ladackého učitele v ČR nejvíce zabodovala skautská základna.
Nicméně klidně nabídněte i běžné zážitky – můžete ji vzít na hory a tam ji naučit lyžovat nebo ji vezměte na lezeckou stěnu. Nemusíte ukazovat jenom Unesco památky, bude se hodit, když mu ukážete i něco zcela každodenního a u toho jí vysvětlíte kontext.
Ideální program je pro nás takový, že ji v průběhu 14 dnů naboucháme super program který ji nenechá vydechnout a bude z něj těžit zbytek života.
Podmínky: Program návštěv z Himálaje doposud platili lidi, kteří jej zajišťovali. Pozvete jej k sobě do firmy, zaplatíte mu oběd a autobus k dalšímu příznivci. Je to celkem přirozené a ten půlden zatím nebyl pro nikoho problém. Pokud byste to cítili jinak nebo měli super nápad, který však potřebuje peníze, napište a domluvíme se!
Příklady předchozích pozvání do ČR
Comments